درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
جعفر قنبری شوهانی
امتیاز: 143192
رتبه:8
198
186
253
2968
جعفر قنبری شوهانی ، مهندس و مدرس شبکه ، آشنایی من با شبکه برمی گرده به سال 1382 که دوره NT و Novel رو گذروندم و الان حدود 10 ساله سابقه اجرایی در سطح Enterprise (بانک ها ، موسسه مالی ، ادارات دولتی ، سرویس پروایدر) را دارم و در حال حاضر به عنوان مهندس شبکه در شرکت توزیع برق مشهد و به عنوان مدیر ارشد و مدرس شبکه در سایت ToSinSo مشغول به کار هستم. در اکثرا حوزه های شبکه کار کردم و تجربه دارم اما تخصص اصلیم رو در حوزه زیرساخت و امنیت اون میدونم ، به طور کلی در زمینه های سیسکو ، شبکه های مایکروسافتی ، VoIP ، مانیتورینگ و NOC ، محصولات امنیتی فورتی نت ، طراحی و پیاده سازی مرکز داده ، مجازی سازی ، وایرلس و ... تخصص دارم. کانال اختصاصی من در تلگرام https://telegram.me/ghanbarinetwork پروفایل کاربر

MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و سوم

تاریخ 42 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 899
در ادامه سری مقالات MPLS در خدمت شما عزیزان هستیم با ما همراه باشید.

برای حمل ترافیک IP از طریق شبکه ATM روترهای لبه شبکه ATM از طریق PVC به یکدیگر متصل می شوند. برای اتصال روترها در بهترین حالت ، باید روترها را به صورت مستقیم از طریق PVC به یکدیگر متصل کنیم. همچنین ترافیک نباید دوبار از شبکه ATM عبور نکند. بنابراین روترها باید به صورت Full meshed به یکدیگر متصل شوند. این حالت را overlay model می نامند چون همه روترها دارای همسایگی IGP با یکدیگر از طریق شبکه ATM هستند. در تصویر زیر یک شبکه Overlay از روترها روی شبکه ATM نمایش داده شده است.
MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و سوم

در نتیجه این شبکه n-1)*2) عدد (virtual circuits (VCs برای n روتر که به شبکه ATM متصل هستند نیاز است. MPLS این مشکل را حل می کند. زمانی که سوئیچ های ATM اگاهانه مسیریابی را انجام می دهند ، آنها می توانند همسایگی IGP را میان خود و روترها تشکیل دهند. دیگر نیاز نیست هر روتر همسایگی IGP با سایر روترها تشکیل دهد و تنها با نزدیکترین سوئیچ ATM اینکار را انجام می دهد. در تصویر زیر سوئیچ های ATM شبکه ATM را که تبدیل به (label switching routers (LSRs شده اند را نشان می دهد. به این معناست که آنها تبدیل به MPLS شده اند. این حالت peer model نامیده می شود چون روترها (edge LSR) تنها با نزدیکترین سوئیچ (ATM (LSR جفت می شوند.
MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و سوم

برای اینکه ترافیک به درستی از طریق ATM LSR ارسال شوند ترافیک باید به صورت MPLS کپسوله شوند و مقدار MPLS label باید براساس VPI/VCI مقدار دهی شود. چون سوئیچ های ATM همچنان سوئچینگ ATM cells را روی virtual circuits انجام می دهند. چون سوئیچ های ATM نیاز دارند که MPLS label را براساس VC مقداردهی کنند آنها باید در ابتدا مقدار این label ها را فرا گیرند. از این رو سوئیچ های ATM باید label distribution protocol را اجرا کنند. یک ATM LSR شامل مورد زیر است :
  • یک routing protocol در control plane
  • یک label distribution protocol در control plane
  • سوئیچینگ ATM cells در data plane
سوئیچ های ATM سیسکو از (Open Shortest Path First (OSPF به عنوان پروتکل مسیریابی و از LDP به عنوان label distribution protocol پشتیبانی می کند. ATM LSR سیسکو مسیرها را در OSPF و label bindings مرتبط به مسیرها را توسط LDP توزیع می کند. Label های ورودی و خروجی براساس VPI/VCI ورودی و خروجی مقدار دهی می شوند. نتیجه این است که در data plane سوئیچ ATM تنها نیاز دارد که سوئیچنگ cells را از virtual circuit ورودی به virtual circuit خروجی انجام دهد.(دقیقا براساس عملکرد ATM برای ارسال) سوئیچ های ATM هرگز بسته های IP را ارسال نمی کنند. اگر اینکار نیاز شد باید سوئیچ ATM در ابتدا ATM cells را در فریم reassemble کند. هر سوئیچ ATM در طول مسیر باید اینکار را انجام دهد. این یک دلیل برای عملکرد نامطلوب است.

Label Encoding :


سوئیچ های ATM که MPLS را اجرا کرده اند همچنان سوئیچینگ ATM cells را انجام می دهند. به این ترتیب آنها نمی توانند فریم های label خورده را ارسال کنند. اما MPLS label براساس VCs در شبکه ATM مقدار دهی شده است ، مقدار MPLS label براساس VPI-VCI جفت می باشد. اگر بسته label خورده دارای label stack با بیش از یک label باشد ، تنها label بالای label stack براساس VPI-VCI مقدار دهی می شود. تصویر زیر مقدار دهی MPLS label براساس مقدار VPI/VCI نمایش داده شده است.
MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و سوم

زمانی که edge ATM LSR یک فریم دریافت می کند فریم را در cell ها تکه تکه می کند. تنها مقدار label بالای label stack براساس VPI-VCI مقداردهی می شود. باقی label ها در label stack برای ارسال cell ها مورد نیاز نیستند. با این حال ، label stack به صورت کامل در فریم قرار می گیرد و همراه آن تکه تکه می شود و فریم برای ارسال خارج از شبکه ATM ، برای MPLS به این label stack نیاز خواهد داشت. Label بالای label stack براساس فیلد VPI-VCI مقداردهی می شود و در هر ATM LSR تغییر می کند و مقدار label در label بالای label stack برابر صفر می شود. Label بالای label stack به خاطر سه فیلد دیگر یعنی TTL ، EXP و End-of-Stack نگه داشته می شود. TTL موجود در label بالای label stack ، مقدار TTL خروجی را مشخص می کند زمانی که در egress edge ATM LSR بسته reassemble می شود. همچنین EXP برای QoS بسته در egress edge ATM LSR مورد استفاده قرار می گیرد. حتی اگر label stack تنها شامل یک label باشد همچنان توسط شبکه ATM در اولین cell حمل می شود. این ویژگی egress ATM LSR را قادر می سازد تا بفهمد که بسته دارای label stack بوده است یا خیر.
چون مقدار VCI برابر 16 بیت است می تواند 216 یا 65536 ، label وجود داشته باشد. با توجه به اینکه تعداد VC ها در سوئیچ های ATM محدود است این مقدار به تنهایی باید برای label های مورد نیاز یک اینترفیس کفایت کند. مقدار VPI برابر 12 بیت است بنابراین می تواند 212 یا 4096 ، label وجود داشته باشد.

منتظر بخش های بعدی این سری مقالات باشید. موفق ، پیروز و itpro باشید.

نویسنده : جعفر قنبری شوهانی
منبع : جزیره سیسکو وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.
برچسب ها
ردیف عنوان
1 تکنولوژی MPLS چیست ؟ - بخش اول
2 تکنولوژی MPLS چیست ؟ - بخش دوم
3 تکنولوژی MPLS چیست ؟ - بخش سوم
4 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش چهارم
5 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش پنجم
6 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش ششم : پیاده سازی یک سناریوی عملی
7 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش هفتم
8 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش هشتم
9 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش نهم
10 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش دهم
11 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش یازدهم
12 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش دوازدهم
13 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش سیزدهم
14 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش چهاردهم
15 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش پانزدهم
16 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش شانزدهم
17 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش هفدهم
18 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش هجدهم
19 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش نوزدهم
20 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیستم
21 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و یکم
22 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و دوم
23 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و سوم
24 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و چهارم
25 MPLS چگونه کار می کند؟ - بخش بیست و پنجم
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید