درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
مهرشاد هماوندی
امتیاز: 7474
رتبه:78
0
28
0
2
کارشناس شبکه های سیسکو ، تسلط بر مفاهیم Routing & Switching ، Wireless ، Data Center و Voice در سطوح CCNA و CCNP ... مدرس بخش شبکه شرکت فرادرس .... بقیشم خدا بزرگه ... :) پروفایل کاربر

آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 4

تاریخ 29 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 536
در مقاله پیشین به بررسی مفهوم فرکانس ، موج ، هرتز و ... پرداختیم و بعد از آن بحث Channel Spacing رو مطرح کردیم و دلایل استفاده از این تکنولوژی در دنیای وایرلس رو شرح دادیم.در این مقاله در ادامه بحث گذشته ، بحث Overlapping در فرکانس ، Phase ، پهنای باند و ... رو به بحث میذاریم ، امید است که این مقاله برای شما دوستان مثمر ثمر و مفید واقع شود.

مفهوم Overlapping

سیگنال های رادیویی (RF) ، سیگنال هایی بی نهایت باریکی نیستن پس قاعدتاً این سیگنال ها قابلیت ترکیب شدن یا برخورد کردن یا اصطلاحا روی هم افتادن (Overlap) با سیگنال های دیگه عبوری در کنار خودشون رو دارن که در وایرلس به " نشت یا Spill " سیگنال معروفه پس با وجود این ، محدوده یک فرکانس مشخص در مکان های متفاوت باهمدیگه یکسان نیست ; بنابراین نمیتونیم یه مقدار ثابت برای " پهنای باند " داشته باشیم ، پس چجوری در مبحث فرکانس، ما مقدار پهنای باند رو مشخص میکنیم؟!

حالا قبل از پاسخ دادن به این سوال ، یه تعریف واسه پهنای باند بگیم تا بفهمیم اصلا در دنیای وایرلس مفهوم Bandwidth یا پهنای باند به چه معنیه ؟! محدوده واقعیِ مورد نیازِ فرکانس برای منتقل کردن سیگنال هارو " پهنای باند سیگنال " مینمامند ، به عبارت دیگه " پهنای پاند فضای مورد نیازیه که فرکانس در باند نیاز داره . برای جواب دادن به سوالمون هم باید بگیم که برای اندازه گیری پهنای باند باید به " فرکانس وسط سیگنال " دقت کنیم و اونو به دو قسمت بالا و پایین تقسیم میکنیم . برای مثال : یه سیگنالی که 22 مگاهرتزه ، محدود میشه به 11 مگاهرتز سیگنال وسطی بالا و 11 مگاهرتز سیگنال وسطی پایین . برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر دقت کنید :

Bandwidth


  • نکته : در حالت ایده آل ، پهنای باند " سیگنال " باید کمتر از پهنای باند " کانال " باشه ; بنابراین ، سیگنال های متفاوت و گوناگونی میتونن بر روی هر کانال ممکنه ، منتقل بشن بدون اینکه با یکدیگه برخورد کنن یا تداخلی پیش بیاد.

برای درک بهتر این موضوع ، به شکل زیر دقت کنید :

NonOverlapping


در شکل بالا ، نوعی از Channel Spacing نمایش داده شده که سیگنال ها بدون Overlap شدن در کنار کانال همسایه ( مجاور ) قرار گرفتن ؛ بنابراین ، یک سیگنال میتواند بر روی هر کانال موجود بدون Overlap شدن وجود داشته باشد.

مفهوم Phase

سیگنال های رادیویی بسیار وابسته به زمان هستند چرا؟ چون بطور دائم در حال حرکت هستن . طبیعتا این سیگنال هااز نیرو های الکتریکی و مغناطیسی ساخته شدن که در طول یه دوره زمانی باهم متفاوت هستن.حالا Phase چیه؟! اندازه گیری تغییرات در زمان نسبت به آغاز یک Cycle رو Phase میگن.واحد اندازه گیری Phase ، " درجه " هست که اگه برایر با 0 باشه به منزله آغاز Cycle هست و درجه ی یک چرخه کامل ( Complete Cycle ) برابر است با : 360 هست .

  • نکته : از اونجایی که سیگنال یه نوسان چرخه ایه ، شما میتونید این تصور رو داشته باشید که Phase ، چندین و چند بار دور یه دایره داره میچرخه.

مفهوم In Phase و Out of Phase

زمانی که دو سیگنال همزمان دقیقا در یک زمان تولید میشن [ توسط آنتن یا هر Transmitter دیگه ای ] ، سیکل یا Cycle هاشون هماهنگ میشه و به هماهنگ شدن سیگنال های مثل هم که در یک زمان تولید میشن اصطلاحا In Phase گفته میشه به معنای دیگه ، اون دوتا سیگنال باهم هم فاز هستن.اما زمانی که یک سیگنال با کمی تاخیر از سیگنال دوم تولید شن ، اصلاحا Out of Phase گفته میشه . برای درک بهتر این موضوع ، به شکل زیر دقت کنید :

InPhase OutOfPhase


  • نکته : برای دریافت کردن سیگنال ها Phase نقش بسیار و پررنگ میباشد ، چرا که سیگنال هایی که In Phase هستند ، تمایل دارند تا خود را به دیگری ترکیب کنند و قدرت دوچندان داشته باشند ، اما برعکس سیگنال هایی که Out Of Phase باشند ، تمایل دارند تا یکدیگر را خنثی کنند و نقش همدیگر را کمرنگ تر کنند.

در مقاله بعدی در ادامه همین فصل ، به بحث های : اندازه گیری طول موج ، مفاهیم قدرت RF و dB خواهیم پرداخت . با itpro و دنیای وایرلس همراه باشید ...

نویسنده : مهرشاد هماوندی
منبع : جزیره سیسکو وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
ردیف عنوان
1 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 1
2 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 2
3 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 3
4 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 4
5 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 5
6 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 6
7 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 7
8 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 8
9 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 9
10 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 10
11 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 11
12 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 12
13 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 13
14 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 14
15 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 15
16 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 16
17 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 17
18 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 18
19 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 19
20 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 20
21 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 21
22 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 22
23 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 23
24 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 24 : آمادگی برای آزمون
25 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 25
26 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 26
27 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 27
28 آموزش CCNA وایرلس (CWNA) سیسکو قسمت 28
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید